Fabryka Cukierków Pszczółka stawia hotele dla pszczół dziko żyjących promując zachowania proekologiczne w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. W tym roku planowane jest postawienie takich hoteli na terenie województwa lubelskiego.
Pszczoły spełniają bardzo istotną funkcje w ekosystemie, zapylając rośliny przyczyniają się do utrzymywania bioróżnorodności. Nie każdy jednak wie, że to dzięki ich pracy zapylane jest blisko 80% produktów roślinnych na świecie, które są surowcami do produkcji artykułów spożywczych. Pszczoły są jedynymi zapylaczami prawie połowy roślin uprawnych i bez ich pracy nie będzie tych roślin.
Niestety, w ostatniej dekadzie, w wyniku ciągłego spadku liczby pszczół i braku skutecznego rozpowszechniania wiedzy w tym zakresie, problem ciągle się pogłębia. Owady te wymierają na skutek m.in. chemizacji rolnictwa, niszczenia ich siedlisk, zmiany klimatu, czy też chorób.
Jeden z takich hoteli stanął już w Radio Lublin. Rozgłośnia zaznajamiając się z zagadnieniami dotyczącymi pszczół dziko żyjących zechciała wesprzeć naszą inicjatywę i wzbogacić otoczenie swojej siedziby o hotel dla pszczół dziko żyjących. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć pod adresem – https://radio.lublin.pl/2023/04/hotel-dla-pszczol-przy-radiu-lublin-ekologia-jest-na-fali-zdjecia-i-wideo/ .
Akcja tworzenia przestrzeni przyjaznych pszczołom dziko żyjącym jest nie tylko niezwykle potrzebna tym owadom, szczególnie w przestrzeni miejskiej, ale także stanowi wyjątkową atrakcję. Pszczoła murarka nie gryzie i nie żądli dzięki czemu, każdy może zbliżyć się do tych delikatnych stworzeń i usłyszeć przeciągły, relaksujący dźwięk rozbrzmiewający w pierwszych ciepłych tygodniach roku.
Niezbędnych informacji na temat pszczół dziko żyjących dostarcza Fabryce Cukierków Pszczółka Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który jest partnerem naukowym wydarzenia.