Bee smart – ratujmy pszczoły, to nazwa akcji społecznej, którą rozpoczęła Fabryka Cukierków “Pszczółka”. Jej celem jest ochrona pszczół dziko żyjących. Działania proekologiczne będą miały zasięg ogólnopolski. Partnerami akcji zostali Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, firma Panek zajmująca się wypożyczaniem samochodów oraz spółdzielnia pszczelarska Apis z Lublina.
– Naszym celem jest kształtowanie proekologicznych postaw oraz inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół dziko żyjących. Chcemy w ten sposób wzmacniać świadomość społeczną, zwracając uwagę na istotną rolę pszczół w ekosystemie – mówi Robert Rudnicki, Prezes Zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.
Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju. Zdaniem szefa resortu, min. Jana Krzysztofa Ardanowskiego inicjatywa ta podkreśla znaczenie owadów zapylających w ekosystemie. Akcja będzie także dobrą okazją do przedstawienia aktualnej sytuacji polskiego pszczelarstwa.
– Czy możliwy jest świat bez pszczół? Nie, gdyż pszczoły zapylają ok. 80 proc. roślin. Tylko w samej Europie, istnieje aż 4000 odmian warzyw i owoców, bo zapylają je pszczoły – podkreśla dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
„Pszczółka” objęła ochroną pszczoły dziko żyjące – murarki ogrodowe, fundując m.in specjalne hotele dla pszczół, które wypełnione rurkami trzcinowymi, zapewnią schronienie tym owadom. W ramach pierwszego etapu współpracy, domki zostały ustawione na terenach zielonych pięciu szkół podstawowych i liceów w Lublinie. W drugim etapie akcja objęła województwo lubelskie. Hotele dla pszczół pojawiły się w siedmiu szkołach m.in. w Kraśniku, Puławach, Werbkowicach. Pszczele hotele znajdują się także na terenie fabryki cukierków, w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie, gdzie pracownicy opiekują się tymi pszczelimi domkami.
Tegoroczna umowa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przewiduje szereg wspólnych działań, jak m.in. prowadzenie badań i współorganizowanie wystaw i stoisk podczas konferencji naukowych i popularyzatorskich, współpracę naukową i biznesową pomiędzy „Pszczółką” i uniwersytetem, a także – wzorem lat ubiegłych – budowę i propagowanie specjalnych hoteli dla pszczół. Pierwszy z takich hoteli został już postawiony w Warszawie, w siedzibie klubu Polskiej Rady Biznesu.
Pszczoły dziko żyjące to gatunki, które zazwyczaj prowadzą samotny tryb życia. Mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu ich siedlisk. Pszczoły dziko żyjące nie produkują miodu, jednak często są bardziej wydajne w zapylaniu niż pszczoły miodne.