Wspieramy Orszak Świętego Mikołaja

Już po raz czwarty ulicami Lublina przeszedł Orszak Świętego Mikołaja. Setki mieszkańców wzięły udział w: barwnym korowodzie, jarmarku, koncertach, spektaklach teatralnych i biciu rekordu w ilości osób, które założyły mikołajkowe przebranie. Fabryka Cukierków „Pszczółka” była partnerem akcji i przekazała słodycze dla dzieci.

Orszak św. Mikołaja rozpoczął się na placu katedralnym, gdzie w karecie konnej przybył św. Mikołaj. Wszystkie dzieci obecne na placu otrzymały specjalne upominki. Wydarzenie organizowane było w ramach odpustu parafii pw. Świętego Mikołaja na Czwartku. Ideą orszaku jest przybliżenie mieszkańcom sylwetki Świętego Mikołaja: pedagoga, wychowawcy, nauczyciela, który jest patronem dzieci i młodzieży.

Jednym z głównych zadań orszaku to spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedził On m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych w Lublinie.

W ramach akcji w Filharmonii Lubelskiej odbył się także finał i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży – „Być dobrym jak chleb” – święty Mikołaj i święty Brat Albert w oczach dzieci i młodzieży.